İran: PJAK teslim oldu; PKK: PJAK’la İran anlaştı

img
İran: PJAK teslim oldu; PKK: PJAK’la İran anlaştı YDH

YDH- İran Devrim Muhafızları Ordusu, PJAK’ın 180 ölü ve 300 yaralı vererek teslim olduğunu belirtirken, PKK, İran Devrim Muhafızları Ordusunun PJAK’la anlaşmaya vardığını öne sürdü.
 

YDH- İran Devrim Muhafızları Ordusu, PJAK’ın 180 ölü ve 300 yaralı vererek teslim olduğunu belirtirken, PKK, İran Devrim Muhafızları Ordusunun PJAK’la anlaşmaya vardığını öne sürdü.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre İran Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Abdullah Iraki, Kutsal Savunma Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kum kentinde düzenlenen bir sergide PKK’nın İran kolu olan PJAK ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Devrim Muhafızları Ordusunun operasyonlarında 180 PJAK militanının öldürüldüğünü, 300’ünün ise yaralandığını belirten General Iraki, “PJAK örgütü, İran İslam Cumhuriyetinin tüm şartlarını kabul edip teslim olduğunun göstergesi olarak başını öne eğdi ve ellerini havaya kaldırarak Casusan tepelerinden çekildi” dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu bir süre önce Casusan tepelerinin terörist unsurlardan temizlendiğini açıklamıştı.

Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı General Muhammed Taki Asanlu da geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada “Devrim Muhafızları Ordusu, kuzeybatıyı teröristlerden temizleyerek sınırın sıfır noktasına konuşlandı ve bölgeyi kontrol altına aldı” demişti.

PJAK Sözcüsü Şirzad Kemanger ise Kürtçe yayın yapan Akanews haber ajansına verdiği demecinde Casusan tepelerinin İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından ele geçirildiğini yalanladı.

Kemanger, İran Devrim Muhafızları yetkililerinin açıklamalarının askerlerine moral vermeyi amaçlayan bir yalan olduğunu belirterek söz konusu bölgede PKK ve PJAK militanlarının hala bulunmaya devam ettiğini söyledi.

PKK’nın üst düzey militanlarından Ahmet Deniz de Kürtçe yayın yapan Rudaw adlı internet sitesine verdiği demeçte İran Devrim Muhafızları Ordusunun Casusan tepelerine yerleşmesinin Devrim Muhafızları Ordusu ile PJAK arasında varılan anlaşmayla söz konusu olduğunu söyledi.

General Abdullah Iraki, “PKK adıyla ortaya çıkan grubun çeşitli kolları bulunmaktadır. Düşmanlarımız, canları istediğinde bu grubu araç olarak kullanarak nizama darbe vurmayı amaçlamaktadır” dedi.

General Iraki, PKK’nın İran, Türkiye ve Irak sınırları içerisindeki 200 kilometre uzunluğunda ve 40 kilometre derinliğindeki bir alana “Medya” adını verdiğini ve burayı büyük Kürdistan’ın kurtarılmış bölgesi olarak ilan ettiğini söyledi.