HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-09-2020 tarihinde, 13:03 saatinde eklendi
Zyuganov: “Kremlin kendine gelmezse...”
Zyuganov: “Kremlin kendine gelmezse...”
Hazal YALIN

Rusya Federasyonu Komünist Partisi lideri Gennadiy Zyuganov’un “liberal” elite saldırıları özellikle anayasa değişikliği tartışmalarından beri şiddetlendi.

Zyuganov dün de dikkat çekici bir açıklamada bulundu ve şöyle dedi:

“Ulus düşmanı kesinlikle yıkıcı bir siyaset yürüten beşinci kolun nüfuz ve baskısı daha da güçleniyor. Bu beşinci kolun başında Siluanov, Kudrin, Jirinovski, Navalnıy bulunuyorlar. Bu, iktidardaki “sistem-içi liberaller”in ve liberal “sistem-dışı muhalefet”in ilan edilmemiş ideolojik ve taktik ittifakı.”

Zyuganov’un saydığı isimlerden Anton Siluanov, 2011’den beri Maliye Bakanı ve hükümet içindeki neoliberalizm yanlılarının başında geliyor. Aleksey Kudrin, Sayıştay başkanı. Jirinovski, bilindiği gibi, Liberal Demokrat Parti genel başkanı. Navalnıy ise, malum, neoliberal “muhalefet”in Nemtsov’dan beri altın çocuğu.

Zyuganov, bu grupların her bir liderinin kendince ayrı bir işlevi olmakla birlikte ortak bir ideolojiye sahip olduklarını vurguladı. Zyuganov’a göre bu, “devletin ekonomiden, mali ve sosyal alanlardan bütünüyle çıkartılması, her şeyin bütünüyle özelleştirilmesi, batının küreselleşmeci organlarının dikte ettikleri siyasetin uygulanması.”

RFKP lideri özellikle Maliye Bakanı Siluanov’u hedef aldı. Siluanov’un sosyal giderlerden kesinti siyasetini sert bir şekilde eleştiren Zyuganov, yoksulluk sınırında yaşayanların 2020’nin ikinci çeyreğinde 1,3 milyon kişi daha artarak 20 milyona çıktığını hatırlattı. Ülkenin yarısının günde 7 dolara yaşamak zorunda olduğunu söyleyen  Zyuganov, “Bu, Afrika seviyesi,” dedi.

Rusya’da dolar kuru şu anda 75 ruble civarında.

Zyuganov, Sayıştay Başkanı Kudrin’in 21 Eylül’de Duma’nın Bütçe ve Vergi Komitesi oturumunda, son kalan devlet mülklerinin de önümüzdeki 5—6 yıl içinde satılmasını önerdiğini hatırlattı.

Kudrin, böylelikle özelleştirmelerden yılda 200—300 milyar ruble geleceğini söylemişti.

Komünist Partisi lideri, kriz şartlarında bu mülkleri değerlerinin çok azına sadece Rusya oligarklarının almaya kalkacağını, onların da vergi ödemeyeceklerini belirtti ve özelleştirmede, ülkenin esenliği için değil, egemenliğin zayıflaması için ısrar edildiğini vurguladı.

Zyuganov, Kremlin’in ülke için zaruri olan bir istikamet değişikliği yerine seçim manipülasyonuna başvurduğunu ileri sürdü. 13 Eylül’de Rusya’nın birçok bölgesinde yapılan yerel seçimlerde birçok Komünist Parti adayı son anda seçimlerin dışında bırakılmıştı. KP lideri, bu manipülasyonlara 2021 Duma seçimlerinde de başvurulacağını beklediğini vurguladı, ancak bu yolda gidilirse sadece kargaşa ve kaos doğacağını söyledi.

Zyuganov Kremlin’in “sol kanattaki oyları çekmek için yorulmak bilmeksizin solcu partileri parçaladığını” da ileri sürdü.

Zyuganov, Kremlin’in, “halkçı iktisadi girişimleri devlet tekellerinin tersine devletten bir kuruş almadan en yüksek verimlilikle çalıştıkları için yıkmakla” da suçladı.

Zyuganov daha ziyade, Komünist Partisi’nin başkanlık adayı olan Pavel Grudinin’in son derece verimli Lenin Sovhozu’nu kastediyor.

 “Rusya’da şu an olan her şeyi Amerikan küreselleşmeciliğinin sonucu saydığını” söyleyen Zyuganov, iktidarın seslendirdiği yurtsever sloganlara rağmen gidişatın dışarıdan belirlendiğini iddia etti. KP lideri, “bunun faşizmden bile tehlikeli olduğunu” söyledi ve şöyle dedi:

“Günümüzde rusofobi ve Sovyet düşmanlığı, küreselleşmecilerin başlıca silahı. Kremlin kendine gelmezse, küreselleşmeciler Rusya’yı kundaklayacaklar.”

Zyuganov’un, anayasa değişikliği referandumu sürecindeki yazılarımda da ifade ettiğim gibi, iktidarı neoliberal elite karşı tercihe zorlayarak Keynesçi bir yola itmeye çalıştığını söylemek mümkün. Bunun ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek.

 

Hazal Yalın. Çoğunluğu klasik Rus edebiyatından kırktan fazla çevirisi var. Aralarında Tolstoy, Dostoyevski, Saltıkov-Şçedrin, Gogol, Turgenyev, Puşkin, Zamyatin, Kuprin, Gonçarov, Leskov, Grin, Zoşçenko, Strugatski Kardeşler gibi yazarların bulunduğu çeviriler, Kırmızı Kedi, Kitap, İthaki, Helikopter, Remzi gibi yayınevlerinde yayınlanıyor. Güncel makaleleri genellikle Yakın Doğu Haber’de (ydh.com.tr) yayınlanıyor. @Hazal_Yalin

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Patruşev: HTŞ’nin Kırım’daki terörist saldırısı önlendi 14-04-2021 tarihinde eklendi
Biden ile Putin arasında telefon görüşmesi 13-04-2021 tarihinde eklendi
Erdoğan ve Putin Montrö meselesini görüştü 09-04-2021 tarihinde eklendi
Montrö tartışmalarının Rusya basınındaki yankıları 08-04-2021 tarihinde eklendi
Rusya'dan Hizbullah’a: Suriye’de kalmanızı istiyoruz 06-04-2021 tarihinde eklendi
Peskov: ABD’den dayatma dilini kabul etmeyeceğiz 31-03-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Amerika 20 günde 500 kamyon petrol ve tahıl çaldı 31-03-2021 tarihinde eklendi
Biden’in Rusya ile yarattığı kriz derinleşiyor mu? 18-03-2021 tarihinde eklendi
Rusya’dan Biden’a cevap: Bu bir histeri nöbeti 18-03-2021 tarihinde eklendi
Rusya, Suriye’deki kayıplarını açıkladı 15-03-2021 tarihinde eklendi
Güncel
15:55 (29.03.2021)
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri: Yeni hükümet kurulmazsa Titanik gibi batarız.
17:14 (25.03.2021)
İsrail bayraklı bir gemi, Umman Denizi'nde füze saldırısına uğradı.
15:06 (25.03.2021)
Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam'dan el-Meyadin'e açıklama: Tüm dünyayı beslese bile ARAMCO'yu vuracağız.
00:00 (20.03.2021)
Amerika Dışişleri Bakanlığı: Husileri, Suudilere saldırılara son vermeye çağırıyoruz ve tüm taraflardan ateşkese uymasını istiyoruz.
22:56 (16.03.2021)
Suriye hava savunması, Şam'ın dış semtlerine yönelik İsrail saldırısına karşılık veriyor.
00:07 (15.03.2021)
Suudi koalisyonu: Husiler tarafından Hamis Muşayt bölgesine saldırı için gönderilen insansız uçaklara karşılık verildi.
23:12 (08.03.2021)
Rey el-Youm: İsrail rejimi, Hizbullah'a istihbarat sızdıran bir vatandaşını 5 yıl hapse mahkum etti.
23:08 (08.03.2021)
SANA: Irak'ın batısında Amerikan güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed üssüne roket saldırısı düzenlendi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib mi Fırat’ın doğusu mu?
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım