HABERLER    RÖPORTAJ
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
23-10-2011 tarihinde, 21:54 saatinde eklendi
Kaddafi’nin katilinin diliyle cinayetin ayrıntıları
YDH- Libya’nın Devrik Diktatörü Muammer Kaddafi’yi öldürdüğünü söyleyen Sened Sadık el-Ureybi adlı genç, Fars haber ajansına verdiği röportajda cinayetin ayrıntılarını anlattı.

 

YDH- Libya’nın Devrik Diktatörü Muammer Kaddafi’yi öldürdüğünü söyleyen Sened Sadık el-Ureybi adlı genç, Fars haber ajansına verdiği röportajda cinayetin ayrıntılarını anlattı.

Fars haber ajansı, Libya’nın Devrik Lideri Muammer Kaddafi’yi öldürdüğünü belirten Sened Sadık el-Ureybi adlı Libyalı ile bir röportaj yaptı. Ureybi, diğer isyancıların Kaddafi’yi Bingazi’ye götürmesine engel oldukları için öldürdüğünü söyledi.

 

Fars: Kendinizi tam olarak tanıtır mısınız?

Ureybi: İsmim Sened Sadık el- Ureybi, 1989’da Bingazi kentinin Hayy el-macuri mahallesinde doğdum. Halen bu kentte yaşıyorum. Ortaokul 3. Sınıfa kadar okudum. Babamın yaşlılığından ve ailemizin yoksulluğundan dolayı okulu bırakarak çalışmaya başlamak zorunda kaldım.

Fars: Devrim hareketine ne zaman katıldınız ve sizi buna katılmaya sevk eden duygu neydi?

Ureybi: Ben, Bingazi kentinde yaşıyorum, sizin de bildiğini gibi devrimin kıvılcımı önce bu kente başladı. Ben de Kaddafi ve ailesine duyduğum büyük nefretten dolayı daha ilk günlerde devrimci bir genç olarak silahı omzuma alıp Kaddafi’ye karşı mücadeleye başladım.

Fars: Kaddafi ve ailesinden nefretinizin sebebi neydi?

Ureybi: Sizin bu nefretin sebebini anlayabilmeniz için Libyalı olmanız gerekiyor. O, bu ülkeye 42 yıl hükmetti ve halka en büyük dini ve siyasi baskıyı uyguladı. Libyalılar, onun zamanında dünyanın en maskara milleti haline geldi. Çünkü o bir deliydi ve yaptığı tuhaflıklardan, söylediği ölçüsüz sözlerden dolayı milletin onurunu ayaklar altına alıyordu. O, 42 yıl boyunca tam anlamıyla diktatörlük yaptı ve kendi vatandaşlarından binlercesini katletti.

Fars: Şimdiye kadar anlattıklarınız Kaddafi’ye duyduğunuz nefretin sebepleriydi; siz onun ailesinden de nefret ettiğinizi söylediniz, peki neden?

 Ureybi: Ailesi ve çocukları Kaddafi’den daha beterdi. Onlar hoşlanmadıkları herkesi öldürüyorlardı. Bu zavallı halkın milyonlarca dolarını Avrupa’daki eğlence yerlerinde harcadılar. Seyfulislam, İsviçre’de bir gecede Amerikalı bir şarkıcıya 5 milyon dolar verdi. Bu tür insanlar nefreti hak etmiyor mu?

Fars: Libyalılar sizi bir kahraman olarak görüyor neden?

Ureybi: kaddafi’yi öldürdüğüm için

Fars: Olayı bize tam olarak anlatabilir misiniz?

Ureybi: Sirte kenti düşmüştü, ben Bingazi taburunun bir üyesiydim. Birkaç arkadaşımla Sirte kentindeki evlerde Kaddafi taraftarlarını bulmak için taburdan ayrıldık. Kente bir şey bulamadık. Ben, arkadaşlarıma “el-Hadra” mahallesine gidelim dedim. Oraya gittiğimizde kaddafi’yi gördüm. Onu arkadan dağınık saçlarından tanıdım. Beraberindeki birkaç kişiyle kaçıyordu. Ben hızla ona doğru koştum ve Muammer’in yanındakiler beni ve arkadaşlarımı görünce kaçtılar ve Kaddafi’yi yalnız bıraktılar. Ben arkadan Kaddafi’nin saçlarından tuttum ve ona güçlü bir tokat attım.   

Fars: O, sana ne dedi?

Ureybi: Kaddafi bana sen benim oğlumsun dedi. Ben ona bir tokat daha attım. Muammer yine “ben senin baban yerindeyim, bana neden vuruyorsun?” dedi. Ben bu inanılmaz anlardan dolayı o kadar paniklemiştim ki konuşamıyordum. Bu yüzden onu yere yatırdım ve ellerini bağlayıp arabanın içine götürdüm. Onu, Bingazi’ye götürmek istiyordum.

Fars: yani Kaddafi’yi sağ yakaladınız?

Ureybi: Evet sağdı.

Fars: Siz onu yakalamadan önce ona ateş ettiniz mi?

Ureybi: Hayır, sadece birkaç defa havaya ateş etmiştim. Daha sonra dediğim gibi arkadan saçlarından tuttum.

Fars: Onu sağ olarak arabaya götürdükten sonra neler oldu?

Ureybi:ben ve arkadaşlarım onu Bingazi’ye götürmek istiyorduk. Kaddafi, bizim arabanın kaputunun üstündeydi. Arkadaşlarım Kaddafi’yi yakaladık diye bağırmaya başladı. Herkes Kaddafi’nin bizim arabada olduğunu fark etti. Diğer taburlardaki devrimciler bizim arabayı durdurup Kaddafi’yi aşağı indirdiler ve dövdüler. O sırada herkes Kaddafi’yi kendi şehrine götürmek istiyordu. Ben, onlara onu ben yakaladım ve Bingazi’ye götüreceğim dedim. Ama diğer taburlar bunu kabul etmedi. Sonunda sayıca fazla olan Misrata taburundakiler onu Misrata’ya götürmek istediler. Ben onlara da onu ben yakaladım ve Bingazi’ye götür4eceğim dedim; ama onlar bunu kabul etmediler. Ben de kızdım ve tabancamı çıkarıp onu öldürdüm.

Fars: Onu nasıl öldürdünüz?

Ureybi: Tabancamla, biri karnına diğeri de göğsüne iki kurşun sıktım ve ya burada ölür ya da benimle Bingazi’ye gelir dedim.

Fars: Hemen öldü mü?

Ureybi: Hayır, onu ambulansa koyduk yolda öldü.

Fars: Kaddafi’nin bir menfeze saklandığı ve orada öldürüldüğü yönünde fotoğraflar gördük.

Ureybi: Hayır bu doğru değil, Kaddafi o menfezde değildi. Ama daha önce o menfezi korunmak için kullanmıştı. Ben Kaddafi’yi yakaladığım sırada oraya birkaç metre mesafedeydi; ama menfezin içinde değildi.

Fars: Kaddafi nasıl bir elbise giymişti ve üstünde hangi eşyalar vardı?

Ureybi: Onu yakaladığımda üstünde kahverengi bir askeri elbise vardı. Altın kaplama bir tabancası vardı. Daha sonra Misrata taburu bu silahı götürdü. Ayrıca üstünde hanımının isminin yazılı olduğu iki altın yüzüğü vardı. Şu an onun elbisesi ve bu yüzükler bende. İnşaallah birkaç gün sonra onları Trablus müzesine teslim edeceğim.

Fars: Kaddafi’nin bir gün senin tarafından öldürüleceğini düşünmüş müydün?

Ureybi: Ben Kaddafi’nin öldürüleceğine ve bizim kazanacağımıza inanıyordum. Ama hayır onu benim öldürebileceğimi hiç düşünmemiştim.

Fars: Kaddafi’yi öldürmek yerine yargılamak daha iyi olmaz mıydı?

Ureybi: Onun yargılanması bazı açılardan daha iyi olabilirdi. Ama ben onu bir şekilde öldürmüş oldum. Belki de bnöylesi Libya halkı için daha hayırlı.

Fars: Onun öldürülmesinin Libya halkı için neden hayırlı olduğunu düşünüyorsun?

Ureybi: Çünkü o yakalanıp hapsedilseydi, taraftarları onu kurtarmak umuduyla bizimle savaşmaya devam ederler ve ülkede güvenlik sorunları yaşanırdı. Şu an o öldürüldüğüne göre artık böyle bir umutları kalmadı.

Fars: Bazıları, onun yargılanmadan öldürülmesinin Batılıların isteği olduğunu söylüyor, bu konuda senin görüşün ne?

Ureybi: Onların bunu isteyip istemediğini bilmiyorum; ben ondan tamamen intikam aldım. Dediğim gibi onu Bingazi’ye götürmek istiyordum engellediler ben de bunun üzerine onu öldürdüm.

Fars: Kaddafi’yi yeniden bulsan onu yine öldürür müsün?

Ureybi: Kesinlikle… ama herhalde bu kez ona bir kurşun haram ederim yalnızca tek bir kurşun. Onu da kafasına…

Fars: NATO, Kaddafi’nin NATO bombardımanı ile öldürüldüğünü açıkladı, sen ne dersin?

Ureybi: Tamamen yalan.

Fars: Onu öldürdüğünde Kaddafi’nin yaptıklarıyla ilgili zihninde hangi hatıra canlandı?

 Ureybi: Onun 42 yıl boyunca yaptığı zulümler zihnimde canlandı. Kaddafi benim amcalarımdan birini sebepsiz yere idam etti. Onu öldürdüğümde amcamın karşımda gülümsediğini hissettim.

Fars: Mübark’i ya da başka bir diktatörü göresn onları da öldürür müsün?

Ureybi: Hayır, çünkü tüm diktatörlerin kendi halkları tarafından öldürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben, Mübarek’i Mısırlıların öldürmesini isterim. Ali Abdullah Salih’i Yemenlilerin… Benim arzum bu…

Fars: NATO’nun Kaddafi’den sonra onun yerine ülkene hakim olmasından endişe etmiyor musun?

Ureybi: Ben, Sayın Abdulcelil’in iradesine güveniyorum. Ben onun kontrol altında bir yönetimi kabul etmeyeceğine inanıyorum.

Fars: Devrimciler Libya’daki zaferi NATO’ya mı borçlu?

Ureybi: Kaddafi’ye yönelik operasyonların bir kısmı onların uhdesindeydi. Ancak Libya devrimini kendi halkına borçludur.

Fars: Bir İngiliz şirketinin Libya’da petrol çıkarılması konusunda büyük bir anlaşma imzaladığı yönünde haberler yayımlandı. Bu sizi endişelendir miyor mu?

Ureybi: Dediğim gibi ben Sayın Abdulcelil’in iradesine güveniyorum. Eminim ki o Libya’ya ihaneti kabul etmeyecektir.

Fars: Bir devrimci olarak arzun nedir?

Ureybi: Özgür ve demokrat bir ülkeye sahip olmak. Herkesin haklarına riayet edilsin, kimseye zulmedilmesin.

Fars: Sayın Abdulcelil, daha önce Ulusal Geçiş Konseyi’nin kaddafi’yi öldürene milyonlarca dolar ödül vereceğini açıklamıştı. Bu ödülü aldın mı?

Ureybi: Şimdilik hayır, eğer alırsam onu devlete geri veririm.

 

Çeviren: Alptekin Dursunoğlu

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Yavuzhan Karagöz tarafından 24-10-2011 01:09:57 Tarihinde yazıldı.
Allah Rahmet eylesin, onu katleden bu aptal da belasını bulsun
Ulus olamamış, doğru dürüst değer yargıları geliştirememiş, en temel insani hasletlerden yoksun olan bu LİBYALILARA demokrasi için çok zaman var. Bir gün ATATÜRK e karşı eylemler yapanlar başarılı olup ATATÜRK ü tıpkı Merhum Kaddafi gibi katletselerdi, bizlere de onun bir deli diktatör olduğunu anlatıyor olacaklardı. ATATÜRK bazen halkın anlayamayacağı, kabul etmeyeceği gelişmeleri zorla bu halka dayattı, ki sonu libya ya da ırak halklarına benzemeyen TÜRK Milleti bilinçlendi kimliğini buldu. Demokrasi ile kimse ATATÜRK ün arkasından yürümezdi. Ya KADDAFİ? Ülkesinin parasıyla eğlence yapmışmış. Acaba ÜLkesinin tüm serveti varlıkları soyulan IRAK mı daha fazla kaybetti Kaddafinin oğlunun harcadığı eğlence parasından dolayı LİBYA mı? Sen barbar olmasaydın KADDAFİ de ona uygun öneriler getirirdi LİBYA HALKI. Bu aşağılık katil aşağılık cinayetiyle gurur duyuyor. Ama milyonlarca Müslüman O BARBARLARIN, KADDAFİYİ KATLEDERKEN ALLAHU EKBER nidaları yüzünden dininden utandı! Ben utandım. O barbarlardan iğrendim. Kaddafi için çok üzgünüm. Bir yakınım katledilmiş gibi hissediyorum.
murat tuzcu tarafından 26-10-2011 08:52:11 Tarihinde yazıldı.
karagöz'mü oynatıyorsunuz?
yavuzhan bey yorumunuz insanı felç eder. siz hangi islami ilkelere binaen bunları yazdınız? kaddafi'nin öldürülme şeklini tartışabiliriz. lakin kaddafi'ye rahmet dilemek zalimin zulmine çanak tutmaktır. "heyhat minezzille"
korayhodja tarafından 26-10-2011 17:49:53 Tarihinde yazıldı.
Şehid Kaddafi
Bu olay bedevi kültürünün bizi bir kere daha yanıltmadığını gösteriyor. Libya'daki sosyal devlet anlaşılıyor ki bedevilerin pek hoşuna gitmemiş. Abdülcelil dediğniz adam kim? Kaddafi'nin adalet bakanı! Kaddafi'nin ordusunu tarumar eden kim? Fransız Yahudisi Sarkozy! Kaddafi'yi öldüren kim? Cahil bedevi bir çocuk! Heyhat devrime bakınız! Yok demokratik idare kurulacakmış, yok şeriat ilan edilmişmiş. Kaddafi'nin Yeşil Kitabında açıkça Libya'nın temel yasasının din olduğu yazarken başka bir konuşmasında da Libya'nın yasasının Kur'an-ı Kerim olduğunu söylüyor. Kaddafi tıpkı Saddam gibi sömürgeciliğe karşı direnmiş ve şehid olmuştur bi-iznillah...Hadi batıcı takımın koşullanmışlığını anlıyorum da, İslami hassasiyeti olanların bu Nato destekli haçlı saldırısını nasıl alkışladıklarını çözemiyorum. Kaddafi'ye laf söyleyenler sıra çürümüş körfez emirliklerine gelince sus pus. Tabi canım onlar buram buram islam kokan hükümetler. Ah Ali Şeriati tespitlerinde ne de haklıymışsın..
Saim dallı tarafından 26-10-2011 18:48:16 Tarihinde yazıldı.
Orta yolu bulmak
Irakın despot liderini idam eden terörist amerika ve çanakçıları,sonrasında bir takım insanlar saddama rahmet okudular.Bu sefer aynı insanlar Despot libya liderinin aynı guruh tarafından öldürülmesini alkışlıyorlar saddamı idam eden kafirdi kadafiyi infaz eden halktan. kaybeden ıraktada vatan libyadada vatan
murat tarafından 05-03-2012 22:34:06 Tarihinde yazıldı.
Sefiller
Sefil bir çöl faresini konuşturmuşlar. Kaddafi'nin konvoyunun NATO tarafından bombalandığı Kaddafi'yi yaralı olarak bu sırtlanlara teslim ettiği sözde devrimci denilen silahlıların çoğunun Fransız ve ABD ajanları olduğu biliniyor. Albay Kaddafi'yi canlı canlı parçaladılar, çucuk soktular kanını emdiler. Şimdi Abdülcelil diye bir kuklayı oturttu batılılar sizin kanınızı emecek. Birbirinizi boğazladığınız ve Kaddafi'yi arayacağınız günleri zevkle bekliyorum.
Kemal Sarmusak tarafından 11-02-2018 17:10:53 Tarihinde yazıldı.
Libyanın kraliyet ve Kaddafi dönemi
Sene 1980 Libya Bingazi şehrinde iş başı yaptım.Kraliyet döneminde aynı petröl gelirleri olmasına rağmen taş taş üzerine konmuş değildi.Kaddafi döneminde Ülkenin her tarafına okul,hastahane,haberleşme,ptt,konut yapımı başlamış,bu işlerden benim köyüm ve çevre köylerim,büyük gelirler elde ettiler,Kimileri müteahit oldu.kimileri çok katlı evler yaptı,Ülkeme müthiş bir döviz girdi.Buna ne diyeceksiniz?Havaalanı girişinde şu yazıyordu.HALK KOGRELERİ OLMADAN DEMOKRASİ OLMAZ.
Diğer İlgili Başlıklar
Cevad Sultani: Afgan cihadı bir Arap – Amerikan projesiydi 16-08-2021 tarihinde eklendi
Suriye düşseydi Lübnan, ikinci Gazze olacaktı 02-10-2020 tarihinde eklendi
Filistin’i karşılıksız satıyorlar 19-08-2020 tarihinde eklendi
Çin: ABD’den, söz ve davranışlarında temkinli olmasını istiyoruz 02-10-2019 tarihinde eklendi
Beşşar Esed: Hizbullah, bu savaşın vazgeçilmez unsurudur 17-06-2018 tarihinde eklendi
Esed: Rusya’nın barışa fırsat yaratma önerisini kabul ettik 15-06-2018 tarihinde eklendi
Seymour Hersh’in dilinden Han Şeyhun yalanı 03-07-2017 tarihinde eklendi
İran Suriye’yi neden destekliyor ve ne zamana kadar destekleyecek 26-02-2017 tarihinde eklendi
"Suriye’nin zaferi bölgeye bağımsızlık; yenilgisi ise kölelik getirir" 23-11-2016 tarihinde eklendi
İran'la kurduğumuz ilişkiyi, Türkiye ile de kurmaya çalıştık 20-11-2016 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım